1 października 2019

Akcja „Młodzieży Czytanie” – zaproszenie dla szkół średnich z Koszalina i okolic

Szanowni Państwo
Dyrektorzy i Nauczyciele szkół średnich z Koszalina
oraz z powiatów: białogardzkiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego,

20 listopada br., w Koszalinie, odbędzie się IV edycja akcji „Młodzieży Czytanie”.

Organizatorami wydarzenia są Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza oraz Dyrektor Książnicy Pomorskiej pan Lucjan Bąbolewski.

Akcja kierowana jest do uczniów, nauczycieli i dyrektorów zachodniopomorskich szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych oraz przedstawicieli środowiska oświaty i kultury.

Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa. Zamiarem organizatorów jest także kontynuowanie akcji Narodowe Czytanie, do której 7 września br. zachęcał wszystkich Polaków Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie.

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W „Młodzieży Czytaniu” może wziąć udział 15 szkół ponadgimnazjalnych lub ponadpodstawowych z Koszalina oraz z powiatów: białogardzkiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego, które wypełnią poprawnie formularz zgłoszeniowy. Decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Szkoły biorące udział w wydarzeniu otrzymają, wybrany przez organizatorów,  fragment noweli

Prezentacja każdego z nich zajmie maksymalnie 10 minut.

Organizatorzy pozostawiają dowolność w wyborze formy prezentowanego fragmentu. Tekst może być prezentowany przez kilku wykonawców.

Poniżej zamieszczamy formularz zgłoszeniowy.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Zgłoszenia przyjmowane będą do 18 października 2019 roku.

Patronat medialny objęli TVP3 Szczecin oraz Polskie Radio Koszalin.

Znalezione obrazy dla zapytania tvp3 szczecin         Znalezione obrazy dla zapytania polskie radio koszalin logo

Osoby do kontaktu:

  • Kuratorium Oświaty w Szczecinie –  Małgorzata Duras, tel. 91 442 75 88,
    kom. 516 094 804,
  • Książnica Pomorska – Bogna Tokarska, tel. 91 481 92 95, tel. kom. 510 161 789.