11 lipca 2023

80-ta rocznica Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Dziś przypada 80 rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy w około 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Uroczystość na Cmentarzu Centralnym

W imieniu Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Katarzyny Koszewskiej złożyliśmy dziś kwiaty na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pod pomnikiem Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich w latach 1939-1947.

Kwiaty w imieniu Wojewody Zachodniopomorskiego złożył Wicewojewoda Zachodniopomorski Mateusz Wagemann.

Organizatorami Wydarzenia byli Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie Krzysztof Męciński oraz Prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć ks. kan. Kazimierz Łukjaniuk.

Rocznica „Krwawej Niedzieli”

Dla upamiętnienia „Krwawej Niedzieli” 1943 r., która stanowiła apogeum dramatycznych wydarzeń na Wołyniu, Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ten dzień to niewątpliwie jeden z najtragiczniejszych dni w całym okresie II wojny światowej. Pamięć o Ofiarach Ludobójstwa Wołyńskiego to wyraz szacunku dla tysięcy naszych Rodaków brutalnie pozbawionych życia za to, że byli Polakami.

Galeria