2 sierpnia 2022

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości z udziałem Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty

W poniedziałek (1 sierpnia) w Szczecinie odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W wydarzeniu uczestniczył Jerzy Sołtysiak, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty, który złożył kwiaty w kaplicy Armii Krajowej w szczecińskiej katedrze.

Znak Polski Walczącej

Uroczystości rozpoczęły się na placu przed Bazyliką Archikatedralną pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Jak co roku, aby oddać hołd walczącym warszawiakom, żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i żyjący powstańcy, trzymając w białe i czerwone róże, uformowali znak Polski Walczącej. Następnie kwiaty zostały złożone przez powstańców w kaplicy AK w bazylice. Uroczystość zakończyła się mszą świętą.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wojewodę Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

Godzina „W”

1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17.00, wybuchło Powstanie Warszawskie, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Do walki w stolicy przystąpiło około 40–50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące – do 2 października. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Galeria