1 sierpnia 2018

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17.00, wybuchło Powstanie Warszawskie, które  było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Do walki w stolicy przystąpiło około 40 – 50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące – do 2 października. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

W 74. rocznicę, w godzinę „W”, na terenie województwa zachodniopomorskiego rozlegnie się dźwięk syren alarmowych, a chwilę później rozpocznie się msza święta w intencji powstańców w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie.

Tradycyjnie już, o godzinie 21.00, w oknach budynku szczecińskiego Domu Studenckiego „Kordecki”, zapalą się światła ułożone w kształt symbolu Polski Walczącej.

Zachęcamy również do zapoznania się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej z informacjami dotyczącymi obecności tematu Powstania Warszawskiego w podstawie programowej.

Grafiki: Ministerstwo Edukacji Narodowej.