30 sierpnia 2022

42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”

30 sierpnia 2022r. pod Bramą Stoczni Szczecińskiej w Szczecinie, odbyły się uroczystości związane z 42. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia ‘70 złożyła delegacja Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Wręczenie stypendiów im. Longina Komołowskiego

Podczas uroczystości wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego. Przedsięwzięcie objęte było Honorowym Patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Magdaleny Zarębskiej – Kuleszy. Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego utworzył fundusz stypendialny, którego celem było wspieranie finansowe uczniów pochodzących z niezamożnych rodzin z regionu, w uzyskiwaniu jak najwyższego poziomu wykształcenia i rozwijaniu ich talentów.

O stypendium mogli ubiegać się uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy zostali nagrodzeni w następujących kategoriach: naukowej, artystycznej, sportowej oraz działalności społecznej (w tym wolontariusze). 

Porozumienie Szczecińskie

30 sierpnia 1980 roku w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały pierwsze porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim.

Umowa szczecińska stanowiła pierwsze z tzw. porozumień społecznych, do których doszło wskutek fali strajków z lipca i sierpnia 1980 r. Do tych protestów od 15 sierpnia przyłączały się liczne szczecińskie zakłady pracy. W sumie, w końcowej fazie, zastrajkowało wówczas 340 załóg z różnych przedsiębiorstw. Po strajku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Szczecinie przekształcił się w komitet organizacyjny nowego związku zawodowego „Solidarność”. Porozumienia Sierpniowe podpisane w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu-Zdroju stanowią początek drogi Polski do odzyskania wolności w 1989 r.

NSZZ „Solidarność”

Fala sierpniowych strajków z 1980 r. doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian z 1989 r.

Solidarność powstała w wyniku masowych protestów przeciw poniżającym warunkom życia. Jako związek zawodowy domagała się poprawy warunków pracy i płacy. Będąc jednocześnie wielkim ruchem społecznym, upominała się o podstawowe prawa człowieka, takie jak wolność słowa i możliwość wpływania na losy kraju przez społeczeństwo. Działała w sposób pokojowy. Do Solidarności wstąpiło ok. 9,5 mln Polaków.

Galeria zdjęć