14 grudnia 2021

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia obchodziliśmy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W związku z tym na Placu Solidarności w Szczecinie odbył się apel pamięci. Kwiaty pod pomnikiem „Anioła Wolności” złożył Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak. Podczas uroczystości zaprezentowano także pokaz świetlno-muzyczny „W Hołdzie Ofiarom Stanu Wojennego”.

Pomnik „Anioła Wolności” oświetlony strumieniami światła. Po obu bokach stoi dwóch żołnierzy.
Fot. Marek Jaszczyński, Głos Szczeciński

Wydarzenia z 1981 roku

13 grudnia bieżącego roku przypadała 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku powołano do życia Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON), na której czele stanął Wojciech Jaruzelski. Był to organ administrujący Polską w okresie stanu wojennego.

Naród polski został poinformowany o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego o godzinie 6.00 rano. W radiu zostało nadane przemówienie Jaruzelskiego, które później wyemitowała także telewizja. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a 22 lipca 1983 roku odwołany. Jak wskazuje wielu historyków i badaczy tego okresu był to zamach stanu przeprowadzony w celu ujarzmienia narodu polskiego.

Galeria