18 stycznia 2023

Światowy Dzień Mokradeł – organizacja wydarzeń edukacyjnych i informacyjnych

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej zapraszają do organizacji i udziału w wydarzeniach z okazji Światowego Dnia Mokradeł. Tegoroczne hasło brzmi „Już czas na przywrócenie mokradeł”. Organizatorzy przedsięwzięcia zachęcają do włączenia się w kampanię na temat niezwykłej roli obszarów podmokłych w przyrodzie i życiu człowieka.

Materiały informacyjne i promocja działań

Materiały informacyjne w wersji elektronicznej:

  • plakat,
  • plakat do kolorowania,
  • cztery ikonografiki,
  • niezbędnik kampanii,
  • wzór prezentacji i grafiki

dostępne są na stronie internetowej.

Organizatorzy proponują przygotowanie wydarzeń edukacyjnych i informacyjnych z okazji Światowego Dnia Mokradeł 2023 (spacerów, akcji sprzątania, prelekcji w szkołach i na uczelniach, konferencji, spotkań online). Wydarzenia, promowane za pomocą mediów społecznościowych, powinny mieć hasztagi #GDOS, #GenerationRestoration, #ForWetlands, #WorldWetlandsDay, co przyczyni się do ich większej rozpoznawalności. Dodatkowo istnieje możliwość rejestrowania tych przedsięwzięć w języku angielskim na stronie Konwencji Ramsarskiej.

Światowy Dzień Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł to kampania prowadzona na całym świecie, której celem jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat roli terenów podmokłych w przyrodzie i działalności człowieka. Obchodzona jest co roku 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 roku, w którym uczestniczą obecnie 172 państwa.

Więcej informacji na temat Konwencji o obszarach wodno-błotnych oraz działaniach Krajowego Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej znajduje się na stronie internetowej.