8 września 2021

Hazard? Nie daj się wciągnąć – akcja edukacyjna

Po lewej stronie grafika przedstawia postać wskazującą na napis "Hazard? Nie daj się wciągnąć. Akcja edukacyjna KAS". W prawym górnym rogu logotyp Krajowej Administracji Skarbowej oraz pod napisem Honorowy patronat logotyp Ministra Edukacji i Nauki. W prawym dolnym rogu przycisk "zgłoś się" oraz wskazująca na niego dłoń

Cel akcji

Akcja edukacyjna „Hazard? Nie, dziękuję” wystartowała w 2018 r. Początkowo była skierowana do młodzieży, studentów, rodziców i nauczycieli. Działania edukacyjne były realizowane przez wszystkie izby administracji skarbowych we współpracy z kuratoriami wojewódzkimi.

Aktualna, trzecia edycja akcji, realizowana jest pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” Tegoroczna akacja jest skierowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i wszystkich szkół średnich.

Cel kampanii  to uświadomienie społeczeństwu,  że:

  • hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,
  • osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach. 

Przekaz kampanii koncentrował się na pokazaniu, że urządzanie gier hazardowych jest nielegalne i że można to zgłosić do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

Rola KAS

Problem nielegalnego hazardu jest znany KAS od wielu lat. Nielegalne punkty gier tworzone są w wielu miejscach – nawet w małych miejscowościach.

Funkcjonariusze KAS zauważają, że wśród graczy są coraz młodsze osoby. O ile zmiana przepisów w tym zakresie wprowadziła w legalnych salonach regulamin odpowiedzialnej gry i zakazała gier osobom nieletnim, o tyle w nielegalnych punktach, nastawionych na maksymalny zysk, jest to nieistotne.

Różne badania pokazują ryzyko zagrożenia uzależnieniem od hazardu przez młodych ludzi, chociaż sam hazard nie jest jeszcze przez polskie społeczeństwo traktowany jako uzależnienie. Szczególnie niebezpieczne są pozornie niewinne gry internetowe. Często mają ukryte elementy hazardowe, które mogą prowadzić do uzależnienia, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej organizatora.