Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Otwarta lekcja historii z udziałem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska-Kulesza wzięła udział w lekcji otwartej historii i społeczeństwa, która odbyła się 7 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach.

 

Celem zajęć było poznanie przez uczniów przebiegu zdarzeń bezpośrednio poprzedzających odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz jej głównych twórców. Lekcję poprowadziła pani Wiktoria Knap, nauczyciel historii SP nr 8 w Policach, doradca metodyczny zespołu nauczycieli historii Gminy Police.

 

Podczas lekcji zaprezentowane zostały najnowsze możliwości wykorzystania technologii informacyjno - komunikacyjnej, oceniania kształtującego oraz neurodydaktyki w nauczaniu.

Nauczyciel pracował z uczniami wykorzystując nowoczesne narzędzia edukacyjne takie jak: tablica interaktywna, laptopy, smartfon oraz aplikacje do wykorzystania na nich: Plickers.com, wordwall.co.uk, voki.com.

 

Lekcja zawierała elementy aktywizujące zarówno wzrokowców, słuchowców jak i  kinestetyków.  Pojawiły się proste ćwiczenia dla uczniów mające na celu uruchomienie więcej niż jednego sposobu uczenia się. Pokazane zostały też tradycyjne metody pracy z uczniem jak praca z podręcznikiem, czy dyskusja.


Uczniowie samodzielnie wykonywali własne aplikacje na platformie edukacyjnej Learningapps.org. Ponadto zastosowane zostały elementy oceniania kształtującego takie jak patyczki i kostki metodyczne w celu aktywizowania uczniów i nadbudowy wiedzy oraz monitorowania stopnia realizacji celu.


W załączeniu poniżej przedstawiamy konspekt lekcji otwartej historii z wykorzystaniem różnych narzędzi, z których można skorzystać przeprowadzając tradycyjne lekcje w celu ich uatrakcyjnienia i zmobilizowania uczniów do aktywnego uczestniczenia w zajęciach.

 

Zachęcamy do obejrzenia w filmu z otwartej lekcji.

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.