Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Lekcje archiwalne dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych poświęcone 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska – Kulesza wzięła udział w jednej z lekcji archiwalnych poświęconych 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach lekcji historii organizowanych wspólnie przez Archiwum Państwowe w Szczecinie i Kuratorium Oświaty w Szczecinie uczniowie zachodniopomorskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję poznać historię w inny sposób niż ze szkolnych podręczników.


W czasie 30-minutowych wykładów pracownicy archiwum przedstawiają młodzieży wielkich dowódców i wielkie osobowości tamtych czasów, także te które nie zawsze są na pierwszych stronach gazet oraz okoliczności wydarzeń sprzed niemal wieku, które współcześnie składają się na obchodzone 11. listopada Narodowe Święto Niepodległości.

Zachodniopomorską młodzież w arkana historii wprowadzają: Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk, st. kustosz Alicja Kościelna i dr hab. Paweł Gut.

W planie lekcji archiwalnych znalazły się następujące tematy: „Rozbrajanie żołnierzy niemieckich w Warszawie 11 listopada 1918 r. w pamiętniku żołnierskim”, „11 Listopada – świętujemy, ale dlaczego i po co?”, „Międzynarodowe konteksty odzyskania niepodległości w 1918 roku”, „Wpływ rewolucji niemieckiej i rosyjskiej na odzyskanie niepodległości przez Polskę” i „Antyrosyjska orientacja niepodległościowa Józefa Piłsudskiego”

Lekcje odbywać się będą w gmachu archiwum przy ul. św. Wojciecha 13 do 10 listopada.

Każde spotkanie zakończy zwiedzanie Archiwum Państwowego w Szczecinie.

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.