Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Konstytucja 3 Maja w ZUW

Oryginał Konstytucji 3 Maja z 1791 r. będzie wystawiony w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Wały Chrobrego 4 w Szczecinie. Ten dokument, wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, któremu towarzyszy okolicznościowa wystawa, mieszkańcy Pomorza Zachodniego oraz odwiedzający nas goście, będą mogli oglądać w ZUW od 24 kwietnia do 4 maja br. w godz. 10:00-18:00.

Ustawa uchwalona w 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów - była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.


- To jeden z najważniejszych polskich dokumentów – ocenia wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski – Konstytucja na Pomorze Zachodnie przyjedzie po raz pierwszy w historii i mam nadzieję, że będzie nie lada atrakcją dla wszystkich zainteresowanych historią Polski i nie tylko.

Ekspozycji będzie towarzyszyła wystawa przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie – będzie można dowiedzieć się z niej, w jakich okolicznościach powstawała Konstytucja, jakie zmiany wprowadzała w ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jakie wywołała skutki w ówczesnej Polsce i Europie.

Konstytucja 3 Maja będzie wyeksponowana w Sali Rycerskiej ZUW codziennie, od poniedziałku, 24 kwietnia do czwartku, 4 maja, w godzinach od 10:00 do 18:00, również podczas długiego weekendu majowego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszego umówienia.

Informujemy też, że 22 kwietnia (sobota) o godz. 18:00 w Katedrze św. Jakuba w Szczecinie odbędzie się uroczysta msza "Te Deum et Pro Patria", celebrowana przez Arcybiskupa Szczecińsko-Kamieńskiego Andrzeja Dzięgę.

W załączeniu historia uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 

Film "Ustawa Rządowa 3 Maja 1791r.".

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.